Jak przetransportować zwłoki z innego miasta?
Śmierć bliskiej osoby zawsze jest dla rodziny ciosem. Najbliżsi, będący w żałobie, muszą znaleźć siły na zorganizowanie pogrzebu. Gdy do zgonu dochodzi w innej części kraju, często dodatkowym problemem okazuje się transport zwłok do rodzinnej miejscowości. W dzisiejszym wpisie wytłumaczymy, jakie są zasady transportu zwłok w Polsce i co trzeba o nich wiedzieć.
Formalności związane z transportem zwłok
Zwłoki można sprowadzić z innego miasta transportem samochodowym, ale też kolejowym czy lotniczym. W przypadku transportu samochodowego nie potrzeba żadnego zezwolenia, pod warunkiem, że odległość pomiędzy obiema miejscowościami nie przekracza 60 km. W innych przypadkach konieczne jest uzyskanie zezwolenia od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Przewóz zwłok może odbywać się tylko specjalnie do tego celu przystosowanym pojazdem, dlatego też realizują go najczęściej firmy świadczące usługi pogrzebowe.
Jakie wymagania musi spełniać pojazd do przewozu zwłok?
Przepisy prawa wyraźnie określają wymagania, jakie muszą spełniać pojazdy do przewozu zwłok. Karawan powinien być odpowiednio oznakowany, posiadać kabinę kierowcy oddzieloną od części przeznaczonej na ciało oraz zabezpieczenia, zapobiegające przesuwaniu się trumny podczas transportu. Dodatkowo część, w której podróżuje ciało, musi być wykonana z łatwo zmywalnych materiałów, które można dezynfekować. Oprócz tego w samochodzie musi znaleźć się miejsce na przewóz tych środków, sprzęt myjący i rękawice ochronne. Przepisy stwierdzają również, że w części nie trumnę nie mogą podróżować pasażerowie i nie jest zezwolony w niej montaż miejsc siedzących. Pojazd z zewnątrz nie może być myty w przypadkowych miejscach.
Prawo jest bardziej liberalne, jeśli chodzi o przewóz prochów powstałych po spopieleniu zwłok. Te, w odpowiednio szczelnym pojemniku (urnie) można przewozić w dowolny sposób, nawet autem prywatnym. Należy jednak robić to w sposób zapewniający ich poszanowanie.