Blog
Jak składać kondolencje?
Podczas ceremonii pogrzebowej istotne jest, aby używać słów, które wyrażają autentyczne współczucie i wsparcie. Unikajmy ogólników i frazesów, które mogą brzmieć sztucznie lub banalnie. Zamiast tego warto postawić na szczere i proste wyrażenia. Można powiedzieć: "Jest mi bardzo przykro z powodu Twojej straty" lub "Współczuję Ci w tym trudnym czasie". Personalizacja wypowiedzi poprzez odniesienie się do wspólnych wspomnień związanych ze zmarłym również może być bardzo pomocna. Ważne jest, aby mówić z serca, gdyż autentyczność jest kluczowa w takich momentach. Zakład pogrzebowy 24 h w Kłodzku to firma Usługi pogrzebowe J. Kiełbaska. Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Co można zrobić z prochami zmarłego?
Odejście bliskiego wymaga zajęcia się organizacją jego pochówku, który dzięki odpowiedniej oprawie stanie się okazją do pożegnania i oddania czci zmarłemu. Równie istotny co rodzaj funeraliów, towarzyszącej żałobnikom muzyki czy składanych przez przybyłych kwiatów okaże się jednak także typ uroczystości. Chodzi tu nie tylko o to, czy przewidziany będzie obrządek religijny, czy świecki, ale również o sposób postępowania ze zwłokami. W zależności od sytuacji można zdecydować się na ceremonię klasyczną, w ramach której ciało zostanie umieszczone w grobie ziemnym albo wybrać cieszącą się coraz większą popularnością kremację. W obu przypadkach nieodzowna stanie się pomoc firmy, która zajmuje się kompleksowymi usługami pogrzebowymi. W Kłodzku dobrym wyborem będzie zwrócenie się do Zakładu Pogrzebowego J.Z. Kiełbaska, oferującego także przygotowanie nagrobków. Przekonajmy się, co wiąże się z kremacją i jak można postąpić z prochami zmarłego.
Kiedy przysługuje pogrzebowy urlop okolicznościowy?
Organizacja pogrzebu oznacza konieczność załatwienia wielu formalności. Wśród spraw wymagających poświęcenia sporej ilości czasu znajdzie się m.in. uzyskanie z Urzędu Stanu Cywilnego aktu zgonu, który trzeba przekazać firmie wybranej do przygotowania i przeprowadzenia uroczystości, oferującej kompleksowe usługi pogrzebowe. W Kłodzku ceremonie na najwyższym poziomie urządza Zakład Pogrzebowy J.Z. Kiełbaska. Czasochłonne może być również wybranie odpowiednich funeraliów oraz ustalenie szczegółów dotyczących oprawy czy skontaktowanie się z duchownym. Przekonajmy się, czy w związku ze śmiercią krewnego można liczyć na wolne w pracy.
Pochówek tradycyjny czy kremacja?
Pochówek tradycyjny czy kremacja? Dylemat ten towarzyszy wielu osobom, które muszą podjąć decyzję dotyczącą ostatniego pożegnania z bliskimi. Wybór między tymi dwiema formami pochówku często wiąże się z przekonaniami religijnymi, kwestiami ekologicznymi oraz względami praktycznymi. W Polsce zauważalny jest wzrost popularności kremacji, choć tradycyjny pochówek na cmentarzu wciąż pozostaje dominującą formą. Co dobrze wiedzieć o tych formach pochówku?
Co zrobić kiedy zgon nastąpił w domu?
Śmierć może przyjść niespodziewanie. Kiedy dochodzi do niej w domu, można czuć ogromny smutek i stres związany z tym, że nie wiadomo, jak powinno się zachować w tej niecodziennej sytuacji. Jednak wiedza na temat tego, jak postępować jest niezbędna, aby mieć pewność, że wszystko zostanie wykonane zgodnie z prawem i z szacunkiem względem osoby zmarłej. Co robić, gdy śmierć będzie mieć miejsce w domu?
Czym kierować się przy wyborze trumny?
Ciało zmarłego musi zostać pochowane lub skremowane. W obu przypadkach bliscy muszą wybrać odpowiednią trumnę. Na rynku jest jednak tak wiele ich rodzajów, że osoby niedoświadczone mogą mieć trudności w wyborze. Poniżej poznasz kilka podstawowych kryteriów, na podstawie których dokonasz trafnego zakupu.
Czym jest tanatokosmetyka?
Wielu ludzie powtarza, że kiedy przyjdzie na nich pora, chcieliby odejść w spokoju, we śnie, we własnym łóżku. Niestety, nikt z nas nie ma na to wpływu. Codziennie rodziny na całym świecie żegnają bliskich, którzy zmarli po wyczerpującej chorobie w szpitalu, w wypadku samochodowym, czy w innych, równie tragicznych okolicznościach. Podczas ceremonii ostatniego pożegnania, leżąc w trumnie, zmarli wyglądają na spokojnych, a po oznakach choroby czy wypadku nie ma ani śladu. To zasługa tanatoplastyków, czyli specjalistów od pośmiertnej toalety i makijażu.
Jak dobrać oprawę muzyczną na pogrzeb?
Organizacja pogrzebu bliskiej osoby nie jest łatwym zadaniem. Człowiek w żałobie często ma ochotę po prostu zamknąć się w domu, tymczasem czeka go wiele decyzji do podjęcia. Jedną z nich jest wybór oprawy muzycznej na ceremonię pożegnalną. W dzisiejszym wpisie podpowiadamy, czym warto się wtedy kierować.
Jak przetransportować zwłoki z innego miasta?
Śmierć bliskiej osoby zawsze jest dla rodziny ciosem. Najbliżsi, będący w żałobie, muszą znaleźć siły na zorganizowanie pogrzebu. Gdy do zgonu dochodzi w innej części kraju, często dodatkowym problemem okazuje się transport zwłok do rodzinnej miejscowości. W dzisiejszym wpisie wytłumaczymy, jakie są zasady transportu zwłok w Polsce i co trzeba o nich wiedzieć.
Jakie dokumenty są niezbędne do załatwienia pochówku?
Odejście bliskiej osoby nigdy nie jest łatwe. Niestety jednak każdy z nas, prędzej czy później, stanie przed zadaniem zorganizowania pochówku dla członka rodziny lub przyjaciela. Warto zawczasu wiedzieć, jakie dokumenty należy skompletować i dokąd z nimi się udać, by w czasie żałoby nie musieć szukać informacji o załatwianiu formalności.