Jakie dokumenty są niezbędne do załatwienia pochówku?
Odejście bliskiej osoby nigdy nie jest łatwe. Niestety jednak każdy z nas, prędzej czy później, stanie przed zadaniem zorganizowania pochówku dla członka rodziny lub przyjaciela. Warto zawczasu wiedzieć, jakie dokumenty należy skompletować i dokąd z nimi się udać, by w czasie żałoby nie musieć szukać informacji o załatwianiu formalności.
Podstawowa dokumentacja
Pierwszym, niezbędnym do rozpoczęcia formalności dokumentem jest karta zgonu. Dokument ten wystawia lekarz stwierdzający zgon. Jeśli bliski odszedł w szpitalu, dokument wystawi lekarz, który opiekował się nim w ostatnich dniach. W przypadku śmierci w domu kartę wystawia lekarz rodzinny lub ten, który przyjechał karetką.
Drugim najważniejszym dokumentem jest akt zgonu. Aby go otrzymać, w ciągu 3 dni od śmierci bliskiego, należy wybrać się do Urzędu Stanu Cywilnego z kartą zgonu i dowodem osobistym (lub paszportem) zmarłego.
Dokumentacja dla zakładu pogrzebowego
Zakład pogrzebowy będzie potrzebował kolejnych dokumentów, by móc zrealizować pochówek. Należy dostarczyć do niego dowód współmałżonka osoby zmarłej, NIP zmarłego oraz współmałżonka, a także ich legitymacje ZUS (by otrzymać zasiłek pogrzebowy). Te dokumenty są niezbędne, jeśli chodzi o pogrzeb świecki. W przypadku pogrzebu kościelnego w innej parafii niż parafia zmarłego, potrzebne jest również zaświadczenie z parafii zmarłego, a czasem inne dokumenty wymagane przez proboszcza.
Osoby, które posiadają rodzinny grób i chcą w nim dochować zmarłego, powinny przygotować również jego dokumentację. Zakładowi pogrzebowemu z pewnością przyda się numer kwatery, a także informacja, kiedy grób był ostatnio opłacany.
Poza obowiązkowymi dokumentami do zakładu można dostarczyć inne, ustalone wspólnie dokumenty i rzeczy, np. takie jak ubranie do pochówku, płytę z muzyką, która ma towarzyszyć w ostatniej drodze, czy list, który podczas pogrzebu odczyta Mistrz Ceremonii.