Kiedy przysługuje pogrzebowy urlop okolicznościowy?
Organizacja pogrzebu oznacza konieczność załatwienia wielu formalności. Wśród spraw wymagających poświęcenia sporej ilości czasu znajdzie się m.in. uzyskanie z Urzędu Stanu Cywilnego aktu zgonu, który trzeba przekazać firmie wybranej do przygotowania i przeprowadzenia uroczystości, oferującej kompleksowe usługi pogrzebowe. W Kłodzku ceremonie na najwyższym poziomie urządza Zakład Pogrzebowy J.Z. Kiełbaska. Czasochłonne może być również wybranie odpowiednich funeraliów oraz ustalenie szczegółów dotyczących oprawy czy skontaktowanie się z duchownym. Przekonajmy się, czy w związku ze śmiercią krewnego można liczyć na wolne w pracy.
Ile wolnego przysługuje w razie pogrzebu?
Przygotowanie i wzięcie udziału w uroczystości pogrzebowej jest dość czasochłonne, zwłaszcza jeżeli łączy się z dalszą podróżą. Na szczęście istniejące regulacje prawne przewidują dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę możliwość uzyskania urlopu okolicznościowego. Jego czas trwania jest uzależniony od stopnia pokrewieństwa ze zmarłym. Gdy był on małżonkiem, ojcem, matką albo dzieckiem, a także macochą lub ojczymem ubiegającego się o wolne, czas urlopu wynosi 2 dni. W przypadku, gdy osoba, która odeszła, była siostrą, bratem, babcią, dziadkiem, teściem lub teściową okres urlopu wynosi 1 dzień. Taki sam 1-dniowy wymiar urlopu można otrzymać wówczas, gdy zmarły był osobą pozostającą na utrzymaniu lub pod bezpośrednią opieką osoby chcącej otrzymać wolne.
Jak otrzymać urlop okolicznościowy z tytułu pogrzebu?
Urlop okolicznościowy może być udzielony wyłącznie na wniosek pracownika. Należy go złożyć w formie pisemnej, a po dniu lub dniach wolnych trzeba przedstawić dokument poświadczający fakt zgonu, tj. odpis skróconego aktu zgonu. Za urlop okolicznościowy ustala się wynagrodzenie na tych samych zasadach, co za urlop wypoczynkowy.